son dakika haberleriburçlargünlük burç yorumlarıgüncelgündem haberlerisporkimdirmagazinötvkdv3 sayfa haberlerihaberlerdolareuroaltınbitcoinmasterchefsurvuvor
DOLAR
18,5241
EURO
18,2430
ALTIN
1.011,74
BIST
3.392,13
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
20°C
İstanbul
20°C
Az Bulutlu
Salı Az Bulutlu
20°C
Çarşamba Az Bulutlu
21°C
Perşembe Az Bulutlu
21°C
Cuma Az Bulutlu
21°C

MEB Muvaffakiyet Dokümanı nedir? MEB Muvaffakiyet Dokümanı kimlere verilir?

MEB Muvaffakiyet Dokümanı nedir? MEB Muvaffakiyet Dokümanı kimlere verilir?
21.09.2022 13:08
0
A+
A-

Milli eğitim Bakanı Mahmut Özer’in öğretmenler dahil bütün Ulusal Eğitim Bakanlığı bünyesinde olan işçilere muvaffakiyet dokümanı vermesinin akabinde öğretmenler tarafından merakla 3 muvaffakiyet dokümanı alan öğretmene üstün muvaffakiyet dokümanı verilir mi? sorusunun karşılığı aranıyor.

Bu sorunun karşılığını da Eğitimci ve Müellif Sedat Değer’in mevzuat yazısında ele alarak ayrıntılarına açıklık getirdiğini görmekteyiz. Şunu da belirtmekte yarar var, Sedat Değer’in 3 muvaffakiyet dokümanı almış olan memurlara yönelik yazısındaki tüm konular 3 muvaffakiyet evrakı alan devlet memurları için de geçerlidir.

3 MUVAFFAKİYET DOKÜMANI ALAN HER ÖĞRETMENE ÜSTÜN MUVAFFAKİYET DOKÜMANI MUTLAKA VERİLİR Mİ?

Herkes tarafından bilindiği üzere mevzuata nazaran Öğretmenlere muvaffakiyet dokümanı, üstün muvaffakiyet evrakı ve ödül verilebilmektedir. Bu ödüllendirmelerden Üstün Muvaffakiyet Evrakının verilmesi durumunda ise, her ne kadar mevcut kanın ve mevzuat kararları açık ve net olsa da uygulamada kimi farklılıklardan kaynaklı olarak kimi tereddütlerin oluştuğu görülüyor. Bundan ötürü mevcut kanun ile mevzuat kararlarına nazaran üç muvaffakiyet evrakı alan bir öğretmene üstün muvaffakiyet dokümanı verilebilir.

3 MUVAFFAKİYET EVRAKI ALAN HER MEMURA ÜSTÜN MUVAFFAKİYET EVRAKI KESİN BİR BİÇİMDE VERİLİR

Üstün muvaffakiyet evrakının verilmesine destek olan kanun kararları 14/7/1965 Tarihli 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 122. Unsurunda (Değişik: 13/2/2011 – 6111/110 md.) yer almakta olup “Üç sefer muvaffakiyet evrakı alanlara üstün muvaffakiyet dokümanı verilir.” biçiminde keskin bir sözle karar altına alınmıştır. Bu kararda de görüleceği üzere “verilebilir” biçiminde muallak bir tabir yerine “verilir” halinde kesin bir buyruk cümlesi kullanıldığı için 3 muvaffakiyet evrakı alan devlet memuruna ( öğretmene) üstün muvaffakiyet evrakının mutlaka verilmesi gerekir. Yani Üstün Muvaffakiyet Evrakının verilmesinde amirlerin takdir yetkisi kelam konusu olmayıp Devlet Memurunun (öğretmenin) 3 kez muvaffakiyet evrakı almış olması rastgele bir sınırlama olmaksızın Üstün Muvaffakiyet Evrakının verilmesi için kafidir.

Diğer bir taraftan üst hukuksal norm olan bu kanun hususuna uygun olarak Bakanlığımızca ödüllendirmelerin yapılmasını için “Millî Eğitim Bakanlığı Çalışanına Muvaffakiyet, Üstün Muvaffakiyet Evrakı ve Ödül Verilmesine Dair Yönerge” hazırlanarak Mart 2013 Bildiriler Mecmuasında yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönergeye nazaran Üstün Muvaffakiyet Dokümanının tarifi “Tanımlar” başlığı altındaki 4. Unsurunun “e” fıkrasında “Üç kere Muvaffakiyet Dokümanı alanlara verilen belgeyi tabir eder.” Halinde tanımlanmıştır. Tıpkı yönergenin “Üstün Muvaffakiyet Dokümanı verilecek personel” başlıklı 6. Hususunda de “Üstün Muvaffakiyet evrakı, üç kez muvaffakiyet evrakı alan işçiye verilir.” Formundaki karar ile 657 sayılı DMK’nın 122. Unsurunda de yazdığı üzere üç kez muvaffakiyet dokümanı alan öğretmene (MEB Personellerine) rastgele bir kısıtlama getirilmeksizin kesin bir söz ile üstün muvaffakiyet evrakı verileceği karar altına alınmıştır. Ayrıyeten birebir yönergenin 9. Hususunda “Üstün Muvaffakiyet Evrakı, merkez ve yurtdışı teşkilatı çalışanına Bakan, vilayet hudutları içinde vazifeli işçiye Vali, ilçe sonları içinde vazifeli çalışana Kaymakam tarafından verilir.” Tabirlerle Üstün Muvaffakiyet Evrakının kimlerin vereceği belirtilmiştir.

Ödül verilebilecek Memur(Öğretmen) için Tanınan Amir Yetkisi ile İşçi Sayısındaki Binde Yirmi Oranı Koşulu Üstün Muvaffakiyet Evrakı İçin Geçerli Değildir.

Yukarıda gösterilen kanın ve mevzuat kararları açık ve nettir. Fakat birtakım uygulamalarda ödül verilen işçinin belirlenmesinde bulunan kısasların üstün muvaffakiyet dokümanının verilmesinde de uygulandığına dair duyumlar var. Lakin “Bir malî yıl içinde ödül verilebileceklerin sayısı, kurumun yılbaşındaki dolu takım mevcudunun binde yirmisini geçemez.” Kararı yönergenin “Ödül verilebilecek işçi sayısının belirlenmesi” başlığı altındaki 12. Unsurunda yer almakta olup üstün muvaffakiyet dokümanı alanlar için geçerli değildir. O yüzden Üstün muvaffakiyet dokümanının verilmesinde o yıl ödül verilmesi için uygulanan binde yirmi oranı üzere bir sınırlama da kelam konusu değildir.

Kanun ve Yönergenin ilgili tüm kararları birlikte değerlendirildiğinde; 3 kere Muvaffakiyet Dokümanı alan her öğretmene amirlerin takdir yetkisi ve rastgele bir sınırlama olmadan Üstün Muvaffakiyet Evrakı katiyetle verilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.